Μουντομπάσκετ 2019: Η Ελλάδα έχασε (69-53) από τις ΗΠΑ -Και τώρα… τελικός με την Τσεχία

7 Σεπτεμβρίου, 2019

H Ελλάδα απείλησε μόνο για ένα δεκάλεπτο τις ΗΠΑ, έχασε με και πλέον θα παίξει τα... ρέστα της στον... τελικό της Δευτέρας (11:30) με αντίπαλο την Τσεχία. Η Εθνική πρέπει να κερδίσει τους Τσέχους με διαφορά 12 πόντων και οι Αμερικάνοι να κερδίσουν τους Βραζιλιάνους, για να προκριθούμε στα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ 2019.

Με εμφανώς βελτιωμένη την άμυνα, αλλά απογοητεύοντας στην επίθεση, η Εθνική Ανδρών έχασε την επαφή με τις ΗΠΑ στο δεύτερο δεκάλεπτο, χωρίς να μπορέσει να επιστρέψει στη διεκδίκηση ενός θριάμβου, ανάλογου του 2006.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «έπεσε» με το τελικό 69-53 , απέναντι στην Team USA, στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων των δύο ομάδων στη Β' φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Μουντομπάσκετ 2019: Τη Δευτέρα ο... τελικός με την Τσεχία

Η «γαλανόλευκη», η οποία θα έχει δεύτερη ευκαιρία για πρόκριση στην οκτάδα την προσεχή Δευτέρα (9/9, 11:30) με αντίπαλο την Τσεχία (σ.σ. θέλει νίκη με +12 και νίκη των ΗΠΑ επί της Βραζιλίας, 9/9, 15:30), υπέστη τη δεύτερη ήττα της στη διοργάνωση, με τις ΗΠΑ να διευρύνουν το αήττητο τους σε 4-0 και να βρίσκονται με το... ενάμισι πόδι στα προημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 38-25, 54-37, 69-53

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ο οποίος έκανε το double-double με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.