ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ

1 Οκτωβρίου, 2009

ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΩΠΗΛΑΣΙΑΣ ΠΑΝΠΑΙΔΩΝ - ΠΑΝΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Με ένα χρυσό και ένα ασημένιο αλλά και με αξιόλογες παρουσίες των υπολοίπων πληρωμάτων επέστρεψε η ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Γιαννιτσών από το Πανελλήνιο πρωτάθλημα κωπηλασίας που έγινε στις στις 5 και 6 Σεπτεμβρίου στην Κεφαλλονιά με συμμετοχή 320 και πλέον αθλητών και αθλητριών από όλη την Ελλάδα. Συγκεκριμένα την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν στο διπλό σκίφ πανκορασίδων (γεννηθέντες 95-96) οι δίδυμες αδελφές Σταυρακάκη Κατερίνα και Σταυρακάκη Μαρία. Την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν στο διπλό σκίφ πανκορασίδων (γεννηθέντες 97) το πλήρωμα με τις Μαξούρη Κατερίνα και Χρυσάφη Κλεοπάτρα. Στο σκίφ πανπαίδων (γεννηθέντες 96-96) ο Χριστοφόρου Αλέξης κατέκτησε την 4η θέση. Εδώ θα πρέπει να αναφέρουμε ότι ο συγκεκριμένος αθλητής του ομίλου είναι κύπριος στην καταγώγη όπου εκεί ζει και γυμνάζεται.
Αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τα χρώματα του ομίλου και η δικαιολογημένη απειρία του τού στέρησε κάτω από άλλες προυποθέσεις ένα σίγουρο μετάλλιο. Στο διπλό σκίφ πανπαίδων (γεννηθέντες 95-96) το πλήρωμα με τους Μακρίδη Νίκο και Σωτηριάδη Παναγιώτη κατέκτησε την 3η θέση στον μικρό τελικό και την 9η στην συνολική κατάταξη. Στο σκίφ πανπαίδων (95-96) ο Λιάλης Δημήτρης παρά την αξιόλογη προσπάθεια δεν κατάφερε να μπει στη δωδεκάδα του αγωνίσματος του όπως και ο Παπαδόπουλος Νίκος στο σκιφ πανπαίδων (γεννηθέντες 97) κατέκτησε την 7η θέση. Την ομάδα συνόδευσε η Αξιώτη Ελευθερία έχοντας και την πολύτιμη βοήθεια του έμπειρου αθλητή του ομίλου Σταυρακάκη Γιάννη. Η Αξιώτη Ελευθερία ανήκει πλεόν επίσημα στο υπάρχον προπονητικό τιμ του Ν.Ο.Γ. Είναι η πρώτη φορά που ασχολείται με την προπονητική έχοντας σαν αθλήτρια κατακτήσει πολλά πανελλήνια μετάλλια όπως και παγκόσμιες επιτυχίες.